فلزات

با توجه به گستره وسیع واردات و صادرات فولاد و اهمیت عناصر آهنی و آلیاژی در صنعت، اطمینان از صحت ساختار شیمیایی و فیزیکی آلیاژهای آهنی و غیر آهنی از عوامل کلیدی در انتخاب و کاربرد این مواد می‌باشد.

شرکت آسکو با استفاده از شبکه گسترده و نیروهای متخصص و همکاری با آزمایشگاه‌های معتبر و تأیید صلاحیت شده و با شناخت حساسیت‌های مشتریان در خصوص آلیاژها از جمله خواص شیمیایی (درصد عناصر کلیدی مانند کربن، منگنز، کروم و …)، خواص مکانیکی (مقاومت، ازدیاد طول، سختی و …) و متالوگرافی، آماده ارائه خدمات می‌باشد.

 • آزمون‌های تکمیلی پوشش در خصوص سایر مواد فلزی مانند ورق قلع‌اندود و روی‌اندود.
 • بازرسی ابعادی کالا از جمله ضخامت، طول و عرض ورق‌ها، میل‌گردها و سایر محصولات فلزی.

تمامی مراحل فوق در حضور بازرس صورت گرفته و نتیجه گزارش بازرسی به مشتری ارائه شده تا از وضعیت کالای خود قبل از بارگیری مطلع و تصمیم‌های لازم را به عمل رساند.

مواد معدنی

دامنه بازرسی تعیین شده در این گروه مواد، تعیین میزان رطوبت، اندازه دانه‌بندی و درصد عناصر است.

بخش بازرسی مواد معدنی شرکت آسکو به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در این حوزه با انجام عملیات بازرسی حجم وسیعی از انواع مواد معدنی به کمک نیروهای متخصص و بازرسین با تجربه و با بکارگیری شبکه آزمایشگاه‌های تأیید صلاحیت شده، توانسته است رضایت مشتریان بی‌شماری را در داخل و خارج از کشور کسب نماید.

عمده این مواد به شرح زیر است:

 • سنگ معدن فلزی: سنگ آهن، کروم، منگنز و کرومیت.
 • ذغال سنگ و کک.
 • کنسانتره آهنی و غیر آهنی.
 • سیمان، سنگ‌های آهن تزئینی، کیلینکر، نمک، گچ و مصالح ساختمانی.

گزارش بازرسی صادر شده به همراه نتایج آزمایش، گواهی مستند و معتبری است که بر صحت و سلامت کالا صحه می‌گذارد. در چنین مواردی، گزارش بازرسی به منزله گواهی کالا به منظور صادرات خواهد بود.

مواد شیمیایی و پتروشیمی

بازرسی مواد شیمیایی در حوزه صادرات با تکیه بر شعب و نمایندگی‌های این شرکت در بنادر و گمرکات اصلی کشور به عنوان نماینده ادارات کل استاندارد، آماده ارائه انواع خدمات بازرسی و نمونه‌برداری جهت محموله‌های نفتی و پتروشیمی و اعزام به آزمایشگاه‌های مورد تأیید در کوتاه‌ترین زمان می‌باشد.

در حوزه واردات، خدمات بازرسی با توجه به نیاز مشتری و خصوصیات و استانداردهای مربوطه در محل سازنده یا بنادر انجام می‌پذیرد. از جمله موارد مهم در بحث کیفیت محصولات شیمیایی که توسط بازرسان خبره این شرکت کنترل می‌شود می‌توان به موارد روبرو اشاره نمود:

 • بررسی و آنالیز عنصری مواد.
 • بررسی خواص فیزیکی شامل یکنواختی محصول، درصد رطوبت، چگالی، ویسکوزیته، نقطه ریزش، نقطه اشتعال و ….

حساسیت‌های موجود در خصوص بسته‌بندی و حمل مواد شیمیایی موجب بررسی نکات زیر و اعلام آن‌ها توسط کادر بازرسی آسکو، جهت جلوگیری از هرگونه ایراد و آسیب به کالای مشتریان در فرآیند حمل و یا خطرات احتمالی برای افراد در تماس با این مواد شده است.

 • بررسی اسناد MSDS و صدور گواهینامه NON-IMCO
 • واکنش‌پذیری کالای مورد نظر در مجاورت سایر مواد
 • استفاده از مواد جاذب رطوبت در صورت نیاز
 • بسته‌بندی کالاهای حساس به نور

سایر خدمات

با عنایت به وجود تحریم‌ها و عدم امکان استعلام قیمت، علی‌الخصوص در مورد کالاهای حساس که با روش‌های پیچیده و ترانس شیپمنت‌های فراوان وارد می‌شوند، نیاز به شفاف‌سازی قیمت واقعی کالا (که با ارزش کالا متفاوت است) بیش از پیش احساس می‌شود.

شرکت بازرسی فنی بین المللی آریا سینا کنترل با توجه به سپرده نمودن مبلغ 200.000 یورو نزد بانک مرکزی، دریافت مجوزهای مورد نیاز و شبکه بین‌المللی بازرسان متخصص خود، امکان بازرسی و تأیید قیمت کالا، بخصوص کالاهای وارداتی را دارد.

۱. تأیید قیمت کالا

یکی از مهم‌ترین خدمات قابل ارائه به بانک‌ها و وارد کنندگان کالا در این زمینه، تأیید قیمت کالا جهت دریافت اسناد بانکی می‌باشد.

تأیید قیمت کالا جهت بیمه نمودن کالاهای وارداتی که نیازمند استانداردهای خاصی جهت حمل، بارگیری و تخلیه بوده و خسارات زیادی را در بر می‌گیرد.

۲.بازرسی کانتینر

شرکت بازرسی فنی بین‌المللی آسکو با توجه به دانش فنی و کادر مجرب خود موفق به اخذ موافقت‌نامه اجرای خدمات بازرسی ایمنی کانتینر از سازمان بنادر و دریانوردی وزرات راه و شهرسازی گردیده است.

یکی از خدمات قابل ارائه در این زمینه، بازرسی کانتینرها پیش از بارگیری و حصول اطمینان از استاندارد بودن و سلامت کانتینر می‌باشد.